Ekonomi

TÇÜD/Yayan: Sektörümüz dizlerinin üzerine çökmek durumunda kaldı

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, “Çelik sektöründe enerji ile ilgili olarak biraz ertelenen bir zam eğilimi vardı; fakat daha sonraki uygulamalar neticesinde özellikle Ağustos ayında bir anda yüzde 50’nin üzerinde bir zamla karşı karşıya kaldık. Bu bizim sektörümüzdeki bütün dengeleri alt üst etti”

Bloomberg HT yayınına katılan Yayan, “Bu tarihten itibaren hem ihracatımızda önemli bir düşüş meydana geldi hem de ithalatımız arttı. Bu durum bizim rekabet gücümüzün azalmasından ötürü gerçekleşti. Güç maliyetleri, tüm maliyetlerimiz içinde yüzde 7-8 hisseye sahipti. Şu anda ise son yapılan artırımlarla bu oran yüzde 28-30 civarına yükseldi. Bizde 700 dolar civarında olan maliyetler öteki ülkelerde 570-580 dolar civarında” formunda konuştu.

Yayan “Eylül ayında ihracatımızda yüzde 31 düşüş yaşandı. Bu olağanüstü bir gerileme. Biz enerjide bazı sektörlerin kayıplarını gidermek için bazı önlemler alınması gerektiğini anlıyoruz. Diğer sektörlerin maliyetlerini biz kaldırmak durumunda kaldığımız zaman sıkıntılar yaşıyoruz. Sektörümüz dizlerinin üstüne çökmek durumunda kaldı. Şu anda kapasite kullanım oranlarımız yüzde 75 seviyelerinden yüzde 60’ın altına düştü” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu